ceinture انتخابات انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

ceinture: انتخابات انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مصرف بالا! , آب و برق ارزان

یکی از پرسشها اساسی کشور در حال حاضر کمبود آب و برق مطرح می‌شود. موضوعی که این روزها دغدغه وزارت نیرویی‌ها شده است و به دنبال راهکاری جهت حل آن هستند؛ مساله‌ای

مصرف بالا! , آب و برق ارزان

آب و برق ارزان؛ مصرف بالا!

عبارات مهم : انرژی

یکی از پرسشها اساسی کشور در حال حاضر کمبود آب و برق مطرح می شود. موضوعی که این روزها دغدغه وزارت نیرویی ها شده است و به دنبال راهکاری جهت حل آن هستند؛ مساله ای که بسیاری از مسوولان معتقدند قیمت ارزان موجب ایجاد چنین مسئله بزرگی شده است هست.

به گزارش ایسنا، بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها که در سال ۱۳۸۹ اجرایی شد قرار بود که طی پنج سال به تدریج قیمت حامل های انرژی همچون آب و برق زیاد کردن پیدا کند و به قیمت های واقعی خود برسد که باید این کار تا سال ۱۳۹۴ اجرایی و قیمت ها به صورت غیریارانه ای و واقعی به مردم عرضه می شد که تا کنون هنوز این اتفاق محقق نشده است.

مصرف بالا! , آب و برق ارزان

در دولت دهم قیمت ها تثبیت و در دولت یازدهم نیز هرچند که قیمت ها اندکی زیاد کردن پیدا کرد ولی از آنچه که قانون آینده نگری کرده بود بسیار کمتر بود و نتیجه همان شد که قیمت تمام شده است در برق ۱۲۰ تومان را ۶۶ تومان و در آب قیمت تمام شده است ۱۰۰۰ تومان ۴۰۰ تا ۴۵۰ تومان عرضه شود، یعنی تنها ۵۰ درصد از هزینه ها به وسیله وزارت نیرو دریافت می شود.

این درحالی است که میزان زیاد کردن هزینه های آب و برق بسیار کمتر از میانگین قیمت تورم این سال ها بوده یعنی موزیک زیاد کردن قیمت در سایر کالاها و خدمات بسیار بالاتر از زیاد کردن قیمت در آب و برق بوده است.

یکی از پرسشها اساسی کشور در حال حاضر کمبود آب و برق مطرح می‌شود. موضوعی که این روزها دغدغه وزارت نیرویی‌ها شده است و به دنبال راهکاری جهت حل آن هستند؛ مساله‌ای

در همین راستا چندی پیش حمید چیت چیان وزیر نیرو به ایسنا گفت:با توجه به اینکه صنعت آب و برق این امکان را دارد تا جهت انجام تمام فعالیت های خود اتکا به منابع دولتی را به صفر برساند، مورد نیاز است که هزینه خدمات از مشترکان دریافت شود و در دولت دوازدهم به سمت واقعی شدن قیمت ها پیش برویم.

وی با بیان اینکه به شرط پذیرش دولت جهت منطقی شدن قیمت های آب و برق می توان خدمات وسیعی را ارائه کرد، ادامه داد: دولت تا چه زمانی می خواهد متکی به درآمدهای ناشی از فروش نفت باشد و با فروش نفت تصفیه منزل و نیروگاه بسازد. در این شرایط مورد نیاز است که از منابع بخش شخصی استفاده بیشتری شود.

به گفته وزیر نیرو، نباید تصور کنیم که اگر قیمت ها کمی زیاد کردن پیدا کند جهت مردم مشکلاتی به وجود می آید آیا که با واقعی شدن قیمت های آب و برق می توان اشتغال زیادی را به وجود آورد همچنین می توان با اجرای پروژه های زیاد آب و فاضلاب به دنبال توسعه سلامت، بهداشت، درآمد و به طور کلی رفاه زیاد کشور شد.

مصرف بالا! , آب و برق ارزان

چیت چیان اعتقاد است بحث قیمت خدمات که به یک مانع جهت توسعه مبدل شده است هست، باید برداشته شود. آیا که می توان قاطعانه گفت که اگر به این مسئله توجه شود، در دولت دوازدهم شاهد یک جهش بسیار قابل قبول در فعالیت های آب و برق نسبت به دولت قبل خواهیم بود.

همچنین رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا نیز ضمن انتقاد از قیمت های فعلی آب و اقتصاد ناکارآمد این بازار به ایسنا گفت: اوضاع نامطلوب اقتصادی در حوزه آب موجب شده است بسیاری از پروژه های نوسازی و باسازی و همچنین جذب سرمایه گذار با مسئله روبرو شود.

یکی از پرسشها اساسی کشور در حال حاضر کمبود آب و برق مطرح می‌شود. موضوعی که این روزها دغدغه وزارت نیرویی‌ها شده است و به دنبال راهکاری جهت حل آن هستند؛ مساله‌ای

وی با بیان این که با منطقی شدن قیمت ها می توان خدمات بهتری را در حوزه آب ارائه کرد، تصریح کرد: بی شک انجام پروژه در حوزه آب نیازمند سرمایه گذاری سنگینی هست؛ به طور مثال یک پروژه آبی حدود هزار میلیارد تومان نیاز به هزینه دارد، با این اوصاف می توان گفت که درآمدهای فعلی آب تنها می تواند پاسخگوی کارهای روزانه باشد و در این شرایط نمی توان به فکر نوسازی، بازسازی و یا تعریف پروژه تازه بود.

میدانی ضمن انتقاد از اوضاع فعلی اقتصاد آب در کشور عزیزمان ایران عنوان کرد: اگر اقتصاد آب بتواند روی پای خود بایستد در درازمدت مردم نیز متوجه منافع این مساله خواهند شد چراکه شرایط فعلی به گونه ای است که این اقتصاد ناکارآمد آب مانع ورود سرمایه های بخش شخصی شده است است و علی رغم حضور صدها سرمایه گذار خارجی که مایل به سرمایه گذاری در صنعت آب کشور عزیزمان ایران هستند باید گفت که نگرانی های بازگشت سرمایه مانع از انجام این کار می شود.

مصرف بالا! , آب و برق ارزان

در حوزه برق نیز طبق گفته هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در هیچ کشوری ارزان تر از کشور عزیزمان ایران برق به مردم ارائه نمی شود و ۶۷ درصد مشترکان برق به طور میانگین تنها ۱۰ هزار تومان ماهانه پول برق می دهند که این میزان یک درصد از درآمد مردم کشور عزیزمان ایران را مشمول بر می شود.

وی در خصوص قیمت تمام شده است برق در کشور عزیزمان ایران گفت: قیمت برق مشمول بر چهار بخش قیمت سوخت، قیمت سوخت تبدیل انرژی در نیروگاه ها، انتقال برق به شرکت های توزیع و هزینه توزیع است که تقریبا در زیاد کشورهای دنیا مردم حدود هفت درصد حقوق خود را صرف هزینه های برق می کنند ولی این در حالی است که در کشور عزیزمان ایران برقی که به مردم داده می شود بدون در نظر گرفتن هزینه های سوخت است و می توان اینگونه گفت که در واقع نفت بر سر سفره های مردم آمده هست، آیا که درحال حاضر سوخت به طور رایگان در اختیار نیروگاه های برق قرار می گیرد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، اعتقاد است اگر بخواهیم قیمت سوخت را در قبض های مشترکان اضافه کنیم باید به ازای هر کیلووات ساعت ۱۵۰ تومان اخذ شود که دولت این مبلغ را به طور کامل به صورت یارانه به مردم پرداخت می کند. به عبارتی دیگر پول سوخت جهت تولید برق صفر به حساب می آید.

فلاحتیان قیمت تمام شده است برق بدون احتساب سوخت را حدود ۱۰۰ تومان بیان کرد و گفت: ۶۰ تومان هزینه نیروگاه، ۲۰ تومان توزیع برق و ۲۰ تومان نیز انتقال برق است که این اعداد در نیروگاه های بادی، آبی و اتمی متفاوت است.

وی با بیان این که با در نظر گرفتن این اعداد و ارقام ۴۰ تومان کسری منابع وجود دارد، تصریح کرد: اگر بخواهیم قیمت تمام شده است برق را کم کردن دهیم باید توربینی را به کشور وارد کنیم که به ازای یک واحد سوخت بیش از چهار کیلووات ساعت برق تولید کند، لذا اگر ما بتوانیم به فناوری های کلاس F و H دست یابیم قطعا قیمت برق کم کردن می یابد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی توضیح داد: یکی دیگر از راهکارهای کم کردن قیمت های تمام شده است برق ثابت بودن حقوق پرسنل نیروگاه ها هست، ولی با توجه به قیمت تورم نمی توان این کار را عملیاتی کرد. در بخش انتقال نیز امکان صرفه جویی بسیار کم هست، آیا که قیمت ها به صورت بین المللی در نظر گرفته شده است است به گونه ای که یک سنت هزینه توزیع و یک سنت هزینه انتقال و دو سنت نیز هزینه تبدیل انرژی در نظر گرفته شده است است.

فلاحتیان با بیان این که در بخش توزیع حق العمل شرکت های توزیع دارای یک قیمت بین المللی هست، اظهار کرد: اگر بتوانیم در بخش توزیع میزان تلفات را کم کردن دهیم می توان قیمت برق را کم کردن داد کاری که در طی سه سال اخیر در صنعت برق اتفاق افتاده و میزان تلفات شبکه برق از ۱۵ درصد به ۱۱ درصد کم کردن یافته است.

پر واضح است که قیمت های آب و برق در کشور عزیزمان ایران منطقی نیست و مورد نیاز است که تحولاتی در این دو عرصه به وجود آید ولی آنطور که مسئولان وزارت نیرو اعلام کرده اند فعلا خبری از زیاد کردن قیمت ها نیست ولی سایه بی آبی و خاموشی به طور گسترده ای در کشور حکم فرمایی می کند.

واژه های کلیدی: انرژی | ایران | پروژه | نیروگاه | نیروگاه | سرمایه گذار | هزینه انتقال | نیاز به هزینه | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs