ceinture انتخابات انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

ceinture: انتخابات انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ضرورت مذاکره کردستان عراق با دولت مرکزی/ ساختار تازه وزارت خارجه قطعی شد ، ظریف

وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران همه پرسی در کردستان عراق را مخالف قانون اساسی آن کشور دانست و بر ضرورت مذاکره بدون تاثیر داشتن همه پرسی بر نتیجه این مذاکرات

ضرورت مذاکره کردستان عراق با دولت مرکزی/ ساختار تازه وزارت خارجه قطعی شد ، ظریف

ظریف: ضرورت مذاکره کردستان عراق با دولت مرکزی/ساختار تازه وزارت خارجه قطعی شد

عبارات مهم : ایران

وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران همه پرسی در کردستان عراق را مخالف قانون اساسی آن کشور دانست و بر ضرورت مذاکره بدون تاثیر داشتن همه پرسی بر نتیجه این مذاکرات و نیز آینده این منطقه تاکید کرد.

محمد جواد ظریف در آخر 12 روز حضور خود در نیویورک جهت شرکت در جلسات مجمع عمومی شرکت ملل متحد و پیش از بازگشت به ایران، در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا گفت: همه پرسی در کردستان، مخالف قانون اساسی عراق بود و نه تنها کمکی به مردم کردستان نمی کند، جهت امنیت عراق هم قابل توجیه نیست.

ضرورت مذاکره کردستان عراق با دولت مرکزی/ ساختار تازه وزارت خارجه قطعی شد ، ظریف

وزیر امور خارجه تاکید کرد: این حرکت خطرات زیادی جهت امنیت عراق و منطقه خواهد داشت. توقع ما این است که مذاکرات با احترام به قانون اساسی عراق بخصوص اصل اول قانون اساسی عراق، که بر وحدت ملی و تمامیت ارضی عراق به عنوان اصول غیر قابل عوض کردن تاکید دارد، شروع شود بدون اینکه این اتفاقی که افتاده است تاثیری بر مذاکرات یا آینده داشته باشد.

**استقبال از سیاست های اعتدالی ایران/دیدارهای فشرده در شرکت ملل

ظریف همچنین راجع به برنامه های مدیر جمهوری در چهار روز حضور در هفتاد و دومین مجمع عمومی شرکت ملل متحد با بیان اینکه مجمع عمومی سالانه، عالی ترین وقت جهت مسئولان کشورهاست که با یک سفر به نیویورک کار ده ها سفر را انجام دهند و با مسئولان کشورهای متفاوت دیدار و گفت و گو کنند، افزود: امسال در طول مدت حضور مدیر جمهوری در نیویورک برنامه های بسیار فشرده ای داشتیم. با توجه به اینکه ایشان ناگزیر بود، جهت شرکت در مراسم هفته دفاع مقدس سریعتر از موعد به کشور عزیزمان ایران برگردد، فشردگی برنامه ایشان زیاد بود.

وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران همه پرسی در کردستان عراق را مخالف قانون اساسی آن کشور دانست و بر ضرورت مذاکره بدون تاثیر داشتن همه پرسی بر نتیجه این مذاکرات

ظریف توضیح داد: مدیر جمهوری با حدود 6 مدیر کشور، 4 نخست وزیر و دبیر کل شرکت ملل متحد دیدار کرد و علاوه بر صحبت در مجمع عمومی چندین جلسه هم با اصحاب فکر، اندیشه و مسئولان رسانه ها و نمایندگان مسلمانان آمریکایی داشت.

وی با بیان اینکه حضور مدیر جمهوری در شرکت ملل بسیار موفقیت آمیز بود، افزود: بخصوص صحبت ایشان در مجمع عمومی ملل متحد که نمود اعتدال و سیاست قاطع جمهوری اسلامی بود، با استقبال همه شرکت کنندگان مواجه شد که این صحبت را با صحبت آقای ترامپ مقایسه می کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور عزیزمان ایران راجع به برنامه ها خود هم گفت: من در طول مدتی که اینجا بودم نزدیک به 60 جلسه، ملاقات و مصاحبه داشتم. تعداد زیادی از وزرای خارجه را ملاقات کردم، تعدادی از مسئولان دبیرخانه ملل متحد، معاونان و خود دبیر کل که یک بار دکتر روحانی در ابتدای سفر با ایشان ملاقات کردند و بار دیگر هم بنده دیدار نسبتا طولانی با دبیرکل داشتم.

ضرورت مذاکره کردستان عراق با دولت مرکزی/ ساختار تازه وزارت خارجه قطعی شد ، ظریف

ظریف افزود: همین طور فرصتی جهت حضور در محافل اندیشمندان آمریکایی و مصاحبه های متعدد بود. با توجه به فضاسازی بسیار شدیدی که علیه جمهوری اسلامی شکل گرفته و تعبیرات دروغی که هم در مورد برجام و هم راجع به سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران بخصوص در دوران ریاست جمهوری آقای ترامپ در آمریکا دنبال شده است هست، وقت خوبی جهت روشنگری بود و بعضی از جلسات همچون جلسه انجمن آسیایی به صورت مستقیم پخش شد.

وی ادامه داد: تعداد زیادی هم جلسه های محدودتر و با افراد مشخص تر بود که آن ها هم وقت بسیار خوبی جهت تببین سیاست های جمهوری اسلامی فراهم آورد.

وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران همه پرسی در کردستان عراق را مخالف قانون اساسی آن کشور دانست و بر ضرورت مذاکره بدون تاثیر داشتن همه پرسی بر نتیجه این مذاکرات

**تغییرات ساختاری در وزارت امور خارجه

وزیر امور خارجه همچنین گفت: تغییرات مهم در ساختار وزرات خارجه مورد تایید شرکت امور اداری و استخدامی کشور قرار گرفته است که مشمول بر ایجاد معاونت اقتصادی، از بین بردن معاونت های منطقه ای و ایجاد یک معاونت سیاسی است.

ضرورت مذاکره کردستان عراق با دولت مرکزی/ ساختار تازه وزارت خارجه قطعی شد ، ظریف

ظریف اضافه کرد: این عوض کردن به وزارت خارجه کمک می کند هم ساختار خود را چابکتر کند، هم با مقررات کلی امور اداری و استخدامی کشور همراه باشد و هم در حوزه هایی که مورد توجه رهبر معظم انقلاب، نمایندگان مجلس و دولت از جمله اقتصاد مقاومتی است بتوانیم تمرکز بیشتری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: این بخش ساختار قطعی شده است و تمام برنامه ریزی ها جهت انتقال ساختار قبلی به ساختار تازه صورت گرفته است.

رئیس دستگاه سیاست خارجی کشور عزیزمان ایران یادآور شد: جهت خود دو ماه وقت جهت انجام این کار تعیین کرده بودیم که البته با دو هفته حضور این جانب در مجمع عمومی، زیاد کارها بر عهده همکارانم در پایتخت کشور عزیزمان ایران بود.

ظریف با بیان اینکه جهت اجرای عوض کردن ساختار نیازمند کارها سخت افزاری و نرم افزاری هستیم، ادامه داد: جهت استفاده بهینه از این ساختار تازه نرم افزارهای جدیدی باید تعبیه شود. فرایندها هم باید باز تعریف شود تا بتوانیم عالی ترین استفاده را انجام دهیم.

وزیر امور خارجه به عوض کردن دیگری هم در ساختار وزارت متبوعش اشاره کرد و گفت: همزمان تغییری هم در ساختار عمودی وزارت خارجه هم داشتیم، یعنی کم کردن رده های مسئولیتی و نزدیکتر شدن کارشناسان به تصمیم گیری ها که از نظر وزارت خارجه نهایی است.

ظریف ادامه داد: مذاکرات نهایی با شرکت امور اداری و استخدامی در حال انجام است تا بتوانیم همزمان با عوض کردن شمای کلی وزارت خارجه، چارت عمودی وزارتخارجه را هم عوض کردن دهیم تا وزارت خارجه چابکتر شود و کارشناسان وزارتخارجه بتوانند محوریت پیدا کنند تا در تصمیم سازی و تصمیم گیری حضور فعال داشته باشند.

**معاونت اقتصادی جهت پیگیری روش اقتصاد مقاومتی

وزیر امور خارجه راجع به معاونت اقتصادی در چارت تازه هم توضیح داد: این معاونت به عنوان یک معاونت مجزا همراه با یک اداره کل و دو دفتر که مشابه اداره کل است و ادارات متعدد دیده شده است است که در حوزه های مورد نظر اقتصاد مقاومتی کار خواهند کرد.

ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا در حاشیه مجمع عمومی به دیپلماسی اقتصادی هم توجه شده است است یا نه، گفت: جنبه های سیاسی در این سفر زیاد غلبه داشت ولی با تعدادی از افراد علاقه مند بخصوص نمایندگان و وزرای امور خارجه ای که در حوزه های اقتصادی به همکاری با جمهوری اسلامی علاقه دارند، وقت گفت و گو داشتیم.

**حضور جدیتر ایرنا و صدا و سیما در واشنگتن

وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش که آیا در دیدار با مدیران خبرگزاری ها و رسانه های آمریکا به عنوان همکاری های زیاد خبرگزاری های کشور عزیزمان ایران و آمریکا هم اشاره شده است است یا نه، گفت: در برابر سوالی که آنها جهت حضور جدیتر در کشور عزیزمان ایران داشتند، ما هم بحث ضرورت حضور جدیتر خبرگزاری جمهوری اسلامی و صدا و سیما را در آمریکا بخصوص در واشنگتن مطرح کردیم.

ظریف افزود: فعلا که خبرگزاری و صدا و سیما، در شرکت ملل متحد حضور دارند و ایالات متحده تا کنون تسهیلاتی جهت حضور همکاران ما در خبرگزاری و صدا و سیما، فراهم نکرده هست. آنها درخواست خود را مطرح کردند و ما هم متقابلا ضرورت اجابت درخواست خبرگزاری و صدا و مسیما را مطرح کردیم.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به همراه دو معاون خود سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی از یکشنبه 25 شهریور ماه امسال به نیویورک آمد تا ضمن همراهی مدیر جمهوری جهت شرکت در مجمع عمومی شرکت ملل، فعالیت های دیپلماتیک خود را در حاشیه این اجلاس پیگیری کند.

وی شامگاه پنجشنبه ششم مهرماه به وقت محلی نیویورک را به مقصد پایتخت کشور عزیزمان ایران ترک کرد.

واژه های کلیدی: ایران | اسلامی | امور خارجه | وزارت خارجه | ریاست جمهوری | وزیر امور خارجه | وزارت امور خارجه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs