ceinture انتخابات انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

ceinture: انتخابات انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری بازیگر تلویزیون مخاطبان بسیاری دارد

شهین علیزاده، بازیگر باسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون و پژوهشگر تئاتر، اصالتی کرمانشاهی دارد. او از سال ۴۹ با گذراندن یک دوره شش ماهه بازیگری در مرکز آموزش هنرها

بازیگر تلویزیون مخاطبان بسیاری دارد

بازیگر تلویزیون مخاطبان بسیاری دارد

عبارات مهم : تئاتر

شهین علیزاده، بازیگر باسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون و پژوهشگر تئاتر، اصالتی کرمانشاهی دارد. او از سال ۴۹ با گذراندن یک دوره شش ماهه بازیگری در مرکز آموزش هنرهای دراماتیک وارد فعالیت کاری شده.

علیزاده ضمن تحصیل در دانشکده هنرهای دراماتیک یک دوره بازیگری را جهت رادیو گذرانده در مجموع قریب به ۱۸ سال فعالیت در رادیو، ۲۰سال سابقه بازیگری در سینما و تلویزیون و ۳۰سال سابقه بازیگری در تئاتر دارد که عمده فعالیت های او در زمینه نمایش عبارتند از بازی در نمایش های اسب سفید، کتک خورده و راضی، در اعماق،

بازیگر تلویزیون مخاطبان بسیاری دارد

بام ها و زیربام ها، رویا، گلدونه خانم، سگی در فرمن جا، خرس، خواستگاری، مدیا و بهرام چوبینه، گرگ اومد غم اومد، شیخ صنعان، گفت وگوی شبانه، غم غریب غربت، کاکات، آخر آغاز، مکبث، دوران بی گناهی، جنایت و مکافات، باغ آلبالو، دایره گچی قفقازی، علاقه دریایی بود از هر طریق، مریم و مردویج و مسافران (در نقش مولود مولوی) به نویسندگی و کارگردانی بهرام بیضایی و پرده آخر (در نقش بلقیس) به نویسندگی و کارگردانی واروژ کریم مسیحی، سریال شب دهم به کارگردانی حسن فتحی. شهین علیزاده همچنین یک کتاب در حوزه نظریه تئاتر نیز تألیف کرده است.

جزو نسلی از بازیگران و صورت های معروف هستید که در بازیگری تئاتر در دهه های ۶۰ و ۷۰ کارتان را به صورت جدی شروع کردید و در ادامه در کارهای مهم سینما و تلویزیون حضور موفقی داشتید.

شهین علیزاده، بازیگر باسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون و پژوهشگر تئاتر، اصالتی کرمانشاهی دارد. او از سال ۴۹ با گذراندن یک دوره شش ماهه بازیگری در مرکز آموزش هنرها

من در ۴۰ سال بازیگری در تئاتر، سینما و تلویزیون هر لحظه تلاش کرده ام کارم متفاوت باشد و حرف هایی جهت گفتن هم داشته باشد و بتوانم به جوان ها چیزی را انتقال یافته کنم. در مدتی که در کانادا بودم مشغول تحقیقات هنری در باره کارهای هنری و کتابم بودم، بنابراین اطلاع چندانی از اوضاع سینما و تلویزیون ندارم. در هرصورت به طور قاطع می توانم بگویم برخورد اولیه من در تئاتر آمیزه های علاقه و شیفتگی را نسبت به این هنر شعله ور کرد. این اوضاع نه تنها جهت من، بلکه جهت سایر همکارانم نیز وجود داشته است.

بعد از گذراندن تحصیلات مقدماتی در کرمانشاه به پایتخت کشور عزیزمان ایران آمدید ؟

بله، من بعد از اتمام تحصیلات متوسطه به پایتخت کشور عزیزمان ایران آمدم و تحصیلات دانشگاهی ام را ادامه دادم. در این دوران با بزرگان و استادانی مثل حمید سمندریان، رکن الدین خسروی، قطب الدین صادقی و پری صابری همکاری داشتم ودر کارهایشان به عنوان بازیگر حضور پیدا کردم. در سال های بعد وقت همکاری با بهرام بیضایی را به دست آوردم.

با کارگردان های متفاوت سینمای کشور عزیزمان ایران هم در دهه ۷۰ همکاری موثری داشتید.

بازیگر تلویزیون مخاطبان بسیاری دارد

برای من بازی جهت کارگردان های نوگرا و ارزشمندی مثل ابراهیم مختاری و واروژ کریم مسیحی در آثاری مثل زینت و پرده آخر دستاوردهای مثبت و خوب زیادی به همراه داشت.

جزو معدود هنرمندانی هستید که نشان درجه یک هنری را دریافت کردید.

شهین علیزاده، بازیگر باسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون و پژوهشگر تئاتر، اصالتی کرمانشاهی دارد. او از سال ۴۹ با گذراندن یک دوره شش ماهه بازیگری در مرکز آموزش هنرها

درست هست، در دهه ۸۰ و بعد از ۳۰ سال فعالیت مستمر در عرصه کاری پیش از این که بازنشسته بشوم، در درجه بندی هنری وزارت ارشاد درجه الف هنری معادل دکترا را دریافت کردم.

به چه علت هیچ گاه نخواستید به سمت ستاره شدن بروید؟

بازیگر تلویزیون مخاطبان بسیاری دارد

طبق آموزش هایی که به وسیله بزرگان دیده بودم. هیچ گاه تمایلی به ستاره شدن نداشتم. جهت من ذات هنر و ارائه کار خوب و ماندگار از هر چیزی اولویت داشت. در دهه ۶۰ و ۷۰ تئاتر با حضور بزرگان دوران خوبی را سپری می کرد و من هم در این دو دهه در نمایش های زیادی بازی کردم. البته هنوز هم خیلی از مردم مرا در خیابان می بینند مورد لطف و توجه خودشان قرار می دهند و احساس می کنم مردم هیچ وقت کارهای باارزش بازیگران و صورت های معروف را فراموش نمی کنند.

در این سال های بازی چه نمایش هایی برایتان خاطره انگیزتر بود؟

بازی در نمایش های دایره گچی قفقازی به کارگردانی حمید سمندریان، دایی وانیا به کارگردانی پری صابری، مده آ بهرام گور به کارگردانی قطب الدین صادقی جزو کارهای خوبم در آن دوران بود. یادم می آید نمایش مده آ مورد تحسین خیلی از منتقدان خارجی هم قرار گرفت.

در تلویزیون در سریال های متعددی بازی کرده اید. رسانه تلویزیون به واسطه ارتباط گسترده اش با مخاطبان برایتان چه شاخصه هایی دارد؟

تلویزیون رسانه مردمی و فراگیری است و اگر سریالی درست ساخته شود و بازی بازیگر هم در خدمت نقش باشد، بازیگر می تواند با طیف گسترده ای از مخاطبان ارتباط برقرار کند.

شما در نمایش های ایرانی و در نمایش های اقتباسی خارجی بازی داشته اید. به کدام یک علاقه بیشتری دارید.

نکته مهم خبر و کیفیت نقش و کار هست، ولی به شخصه به بازی در نمایش هایی با شاخصه بومی و ایرانی علاقه دارم. مثل حضورم در نمایش گلدونه زن اسماعیل خلج. دوست دارم دوباره فرصتی به وجود بیاید و در این نمایش دوباره بازی کنم. در نمایش باغ آلبالو نوشته چخوف به کارگردانی اکبر زنجانپور هم بازی داشتم و برایم تجربه منحصر به فردی بود.

به همه نقش هایم علاقه دارم

به همه نقش هایی که بازی کرده ام علاقه دارم در واقع همه نقش هایی که یک بازیگر در دوران کاریش بازی می کند برایش عزیز و مثل فرزندانش هست. نقش هایم در نمایش مده آ، دختر کولی، دوره گرد و لال و فیلم سینمایی واروژ کریم مسیحی، زن مرده شور در فیلم مسافران جزو کارهایی است که از ایفایشان احساس افتخار می کنم و از این کارگردان ها به خاطر اعتمادی که به من داشتند و این نقش ها را جهت بازی به من سپردند، تقدیر می کنم. واقعیت این است که هنرمند جهت مردم کار می کند و باید در میان مردم باشد تا نظراتشان را بفهمد و بتواند کار بهتر و شایسته تری ارائه کند.

جام جم آنلاین

واژه های کلیدی: تئاتر | سینما | نمایش | فعالیت | بازیگر | سینمای | بازیگری | سینمایی | بازیگران | تلویزیون | کارگردانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs